poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Problem trzech ciał - Cixin Liu
    Nasza przyszłość jako gatunku jest niepewna. Niektórzy wieszczą jej szybki koniec w postaci jakiejś wielkiej katastrofy. Niektórzy widzą nasz finał w każdym przestępnym roku, wybuchu wulkanu czy elektrowni atomowej. Kto z nas wpatrywał się ostatnio w gwiazdy?

    Lata 60-te ubiegłego wieku. W Chinach trwa Rewolucja Kulturalna. Wielu myślicieli zostaje zgładzonych za swoje teorie. Wśród ofiar znalazł się również ojciec Ye Wenjie, młodej studentki fizyki. Dziewczyna wyjeżdża daleko w głąb kraju i zaczyna pracować przy wycince drzew. Wykształcenie ratuje ją przed fałszywym oskarżeniem o zdradę stanu i zostaje wysłana do tajnej bazy zwanej Czerwonym Brzegiem, której głównym zadaniem jest odbieranie i wysyłanie wiadomości w kosmos. Ma wybór: śmierć lub życie w bazie, z której prawdopodobnie nigdy nie będzie mogła odejść. Kilkadziesiąt lat później seria tajemniczych samobójstw wśród naukowców z grupy Granice Nauki wzbudza niepokój władz. Wang Miao, specjalista od nanomateriałów zaczyna obserwować dziwne zjawiska jak rząd cyfr, które pojawiają się na wywołanych zdjęciach, a później przed jego oczami. Zaczęło się odliczanie, jednak co czeka ludzkość, gdy wybije godzina zero? Miao zostając wtyczką grupy Granice Nauki dowiaduje się, że świat jest na granicy wojny. Co ma z tym wspólnego wirtualna gra ‘Problem trzech ciał’ w której aktywnie uczestniczy Miao? Czy świat przedstawiony w grze istnieje naprawdę? Jaki będzie jej finał i co najważniejsze, jakie będą losy Ziemi i jej mieszkańców?

    “Cywilizacja pozaziemska miała niewątpliwie wielki urok dla osób wykształconych, którym łatwo przychodziło snucie wspaniałych fantazji na jej temat. Ludzie są z natury naiwni, trudno więc było im oprzeć się czarowi bardziej rozwiniętej, obcej cywilizacji.”

    ‘Problem trzech ciał’ zaskoczył mnie swoją konstrukcją. Z początku dowiadujemy się o przeszłości wybitnej astrofizyczki Ye Wenjie, jej życiu po Rewolucji Kulturalnej oraz roli jaką odegrała w stacji Czerwony Brzeg. To postać skomplikowana, naznaczona bolesną przeszłością, skupiona jedynie na swojej pracy. W tajnym labolatorium otwiera się przed nią szereg niezwykłych możliwości. Ye Wenjie pod wpływem chwili uruchamia ciąg zdarzeń, które będą miały wpływ na przyszłe losy ludzkości. Wang Miao jest przede wszystkim naukowcem, następnie mężem i ojcem. Gdy przed jego oczami pojawiają się tajemnicze cyfry z początku zaczyna wariować, jednak po czasie samodzielnie próbuje rozwiązać swój problem trafiając przez przypadek na trop samobójstw i tajemniczą grę ‘Problem trzech ciał’.
    Autor poruszył w swojej powieści wiele problemów społecznych i światowych jak na przykład ochrona przyrody. Bezmyślne wycinki, skażenie wód chemikaliami i inne negatywne zmiany w ekosystemie, które zachodzą z winy człowieka. Bierność i brak jakiejkolwiek reakcji ze strony władz doprowadza naszych bohaterów do punktu zwrotnego w ich życiu. Takich obserwacji dostajemy mnóstwo i nie tylko w kwestii środowiska i z jednej strony potrafimy zrozumieć kierunek ich myślenia, wnioski do jakich dochodzą. Z drugiej niepokoi nas fakt, że taka przyszłość jest całkiem prawdopodobna i zastanawiamy się, jaką my podjęlibyśmy decyzję? Czy ich zachowanie nie jest już przejawem fanatyzmu? Czy grupa ludzi może decydować o losach całej ludzkości?

    “-Ludzkość nie może już liczyć na to, że rozwiąże swoje problemy własnymi siłami. Nie może już liczyć na to, że własnymi siłami zapanuje nad swoim szaleństwem.”

    ‘Problem trzech ciał’ nie jest prostą lekturą. Nasycony zawiłymi rozważaniami filozoficznymi, religijnymi, a przede wszystkim zagadnieniami fizycznymi nie wszystkim przypadnie do gustu. Co ciekawe tytuł książki odnosi się do istniejącego problemu, któremu autor nadał jeszcze większy rozmach. Bałam się, że zagubię się w gąszczu imion, nazw i faktów historycznych jednak liczne przypisy i krótka tabelka tłumaczą nam wszystko w sposób zrozumiały i klarowny.
‘Problem trzech ciał’ to niesamowita przygoda, która zachwyci wszystkich miłośników science fiction. Jestem pewna, że każdy wyciągnie z tej powieści ważne dla siebie wnioski. To przede wszystkim historia o ludziach, którzy stracili nadzieję na przyszłość. Dla niektórych obsesja, wzrośnie do rozmiarów fanatyzmu. Czy Ziemię czeka katastrofa? Czy najeźdźcy z kosmosu zajmą naszą ojczyznę? Z odpowiedziami musimy poczekać do następnej części. Ja już nie mogę się doczekać. Zakończenie wbije was w fotel.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis


Wszystkie cytaty pochodzą z książki.
Tytuł: Problem trzech ciał
Autor: Cixin Liu
Cykl: Wspomnienie o przeszłości Ziemi, Tom I
Tłumacz: Andrzej Jankowski
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 456
Data wydania: 14 marca 2017

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz