wtorek, 28 marca 2017

Genialna przyjaciółka - Elena Ferrante


     Polecić książkę można każdemu, zawsze i wszędzie. Najlepiej u dentysty. Sytuacja jest wręcz idealna, gdy specjalistka również podziela naszą miłość do czytania. Jak to się odbywa? Zazwyczaj gdy czekam na działanie środka przeciwbólowego wyliczam ulubione, ostatnio przeczytane książki, niedawne premiery, pozycje ulubionych autorów. Kiedy już usiądę wygodnie w fotelu i zamilknę na pewien czas, do głosu dochodzi pani dentystka. Ostatnio wśród wielu tytułów padło nazwisko Eleny Ferrante i książek z serii ‘Genialna przyjaciółka’.
    Powieść zaczynamy w chwili, gdy Elena Greco ma już ponad sześćdziesiąt lat. Dowiaduje się, że jej najserdeczniejsza przyjaciółka Lila zaginęła bez śladu wymazując po drodze wszelkie ślady swojej obecności. Elena decyduje się spisać historię ich wieloletniej przyjaźni. Cofa się w swoich wspomnieniach aż do okresu ich dzieciństwa w lata 50-te do Neapolu, który powoli podnosił się społecznie i gospodarczo z tragicznych skutków II wojny światowej.
    Z początku obawiałam się, że ‘Genialna przyjaciółka’ okaże się nudnym tasiemcem, telenowelą brazylijską bez końca ale jednak nie. Historia może nie wciąga nas od pierwszych stron ale powoli otula nas swoim specyficznym klimatem. Wnikamy w zaściankowe społeczeństwo dla którego wyznacznikiem życia jest ciężka praca, w której nie ma miejsca na naukę. Autorka wyraźnie podkreśliła kontrasty między ludźmi z tej samej dzielnicy, biednych i bogatych, wykształconych i tych, którzy ukończyli jedynie kilka klas szkoły podstawowej. Sąsiedzi Eleny to ludzie dumni, dla których konflikty częściej kończą się rozlewem krwi ale również zdeterminowani w próbach poprawy swojej sytuacji materialnej.

    “Czy to w górę, czy w dół, zawsze pociągało nas to, co nas przerażało, co wprawdzie istniało przed nami, ale zdawało się czekać od zawsze właśnie na nas.”

    Na tle jednej z biedniejszych dzielnic Neapolu Elena Ferrante wspaniale wykreowała dwie bardzo wyraźne postacie. Lena i Lila różnią się od siebie jak ogień i woda. Elena jest grzeczną, pracowitą i świetnie uczącą się dziewczynką, podczas gdy Lila jest cicha, arogancka, dumna i niezwykle bystra jeśli tylko jej na tym zależy. Ma silny charakter i wywiera ogromny wpływ nie tylko na Lenę ale również na swoje otoczenie. Lila jest piękna i zbuntowana, Lena ma w wieku dojrzewania problemy ze skórą, a na dodatek musi nosić okulary. Dziewczyny od najmłodszych lat rywalizują między sobą pod względem nauki, a gdy wchodzą w wiek nastoletni również na płaszczyźnie uczuciowej. Z drugiej strony skrycie zazdroszczą sobie nawzajem różnych rzeczy i nierzadko ta zazdrość jest dla jednej i drugiej motywacją do zmiany czy nawet wiary w siebie i swoje możliwości. Dorastając razem z przyjaciółkami obserwujemy ich trudne życie i pierwsze miłości, ich małe dramaty ale również chwile radości i spokoju. W międzyczasie każda z nich zrozumie, że najważniejsze w życiu jest być po prostu sobą i powoli realizować swoje marzenia.

    “Wiedziałam - a może tylko miałam nadzieję - że żadna forma nie będzie nigdy w stanie ograniczyć Lili, wcześniej czy później znowu ją rozbije.”

    Elena Ferrante posiada niesamowity, barwny styl. Jej powieść czyta się lekko i z prawdziwą przyjemnością. Opisy Neapolu są plastyczne, a postacie i ich emocje naszkicowane z niesamowitą precyzją. Czy to są jej prawdziwe wspomnienia, czy może bardzo realistycznie przedstawiona fikcja? Cóż, tego nie wie nikt. Elena Ferrante to pseudonim pod którym, jak niektórzy spekulują, kryje się grupa pisarzy. W każdym razie, kobieta czy mężczyzna, osoba odpowiedzialna za stworzenie Ferrante znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie według tygodnika ‘Time’.
    Kto ma ochotę przejść się uliczkami Neapolu śladami Leny i Lilii polecam bloga Wiktorii Przeczytaj mnie. Świetne zdjęcia, interesująca relacja. Pozazdrościć takiej wycieczki. ‘Genialną przyjaciółkę’ polecam każdemu, kto ma ochotę na spokojną, refleksyjną lekturę okrojoną odrobiną nostalgii. To przepiękna i ponadczasowa powieść o przyjaźni i poszukiwaniu własnej drogi.

Wszystkie cytaty pochodzą z książki.
Tytuł: Genialna przyjaciółka
Autor: Elena Ferrante
Cykl: Genialna przyjaciółka, Tom I
Wydawnictwo: Sonia Draga
Tłumacz: Alina Pawłowska - Zampino
Liczba stron: 480
Data wydania: 11 czerwca 2014

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz