niedziela, 5 lutego 2017

Jak cię zabić, kochanie? - Alek Rogoziński
Wybierając pozycje do przeczytania na styczeń nie spodziewałam się, że zostanę takim prorokiem. Stwierdziłam, że trzeba w końcu poznać prozę księcia kryminału o którym wszyscy mówią. Traf chciał, że wybrałam ‘Jak cię zabić, kochanie?’, a kilka dni później w zapowiedziach wydawnictwa Filia pojawiła się książka ‘Do trzech razy śmierć’ oraz spotkanie autorskie we Wrocławiu. Szósty zmysł? Trzecie oko? Zdolności prorocze? Stawiam na potężną, kobiecą intuicję.
Katarzyna ma z czego się cieszyć. Już niedługo może zostać milionerką z willą w Los Angeles. Jest tylko jeden szkopuł. Musi zabić swojego męża. Religijna i kontrowersyjna matka Darka, męża Kasi stojąc na straży moralności i wierności swojego syna zapisuje im niewiarygodnie wielki spadek. Jest tylko jeden warunek, no, może dwa. Wraz z przekroczeniem czasu wykonania testamentu małżeństwo musi mieć już potomka, jeśli jedno z nich umrze przed czasem, całe bogactwo należy do współmałżonka. Jeśli żaden z zapisów testamentu nie zostanie zrealizowany, wtedy cały majątek trafia do parafii świętej pamięci matki Darka. Katarzyna nie pozwoli, aby zmarnował się taki skarb i obmyśla chytry plan, który wyśle jej małżonka na tamten świat. Jednak nie tylko ona planuje się wzbogacić na testamencie teściowej.

“Swoją drogą, wy, katolicy, wiecznie za coś cierpicie i czegoś żałujecie. A jak nie macie ku temu podstawy, to się smucicie, że jesteście szczęśliwi.”

    “Jak cię zabić, kochanie?” zachwyca skomplikowaną i zawiłą fabułą. W wyścigu po spadek startuje nie tylko rodzina Donek (oczywiście każdy oddzielnie i na swój okrutny sposób) ale również dwie niepokorne zakonnice z Ameryki i pewien bratanek księdza, który zrobi wszystko aby spłacić swoje długi, a najlepiej gdyby świątobliwemu starczyło jeszcze na Bentley’a. Dodatkowo na horyzoncie pojawia się żądny krwi gangster Tygrys Złocisty aby odebrać od Darka swój dług oraz tajemnicza para, która za wszelką cenę będzie chciała odzyskać cenny pakunek. Brzmi trochę jak brazylijska telenowela ale nie dajcie się zwieść. Chociaż koligacje rodzinne, przyjacielskie są mocno powiązane ze sobą to i tak damy radę odnaleźć się w  tym wszystkim.
    Intrygi w intrygach, akcja goni akcję. Zanim się spostrzeżemy, zostajemy wciągnięci w wir wydarzeń, który porywa nas i mocno trzyma w swoich szponach do samego końca. Na dodatek autor zwodzi nas zręcznie na manowce, a gdy już dochodzimy do końca, sami się dziwimy jak to całe zamieszanie zostało zręcznie rozwiązane.
‘Jak cię zabić, kochanie?’ to prawdziwy wachlarz różnorodnych postaci. Budzą w nas kompletnie skrajne emocje, a dodatkowo każdy ma coś na sumieniu - zdrady, hazard, zabójstwa, gonitwa za pieniądzem. Najwięcej sympatii budzi w nas Kasia. Zaradna i pomysłowa ale trochę też roztrzepana kobieta, która nie cofnie się przed niczym, aby zdobyć majątek. Przynajmniej tak uważa, bo kiedy do głosu dochodzą emocje, nie tak łatwo jest podjąć tę ostateczną decyzję. Zaskakującymi postaciami wydają się również siostry zakonne z mroczną przeszłością oraz pałające miłością do wszelkiego rodzaju broni, palnej i nie tylko, ze szczególnym uwzględnieniem szybkiego ich wykorzystania.
Cięte riposty i liczne odnośniki do sytuacji wśród gwiazd show biznesu i aktualnych wydarzeń rozrywkowo-kulturalnych nadaje powieści prawdziwą świeżość i autentyczność. Alek Rogoziński przypatruje się bardzo szczegółowo temu, co dzieje się na świecie, w mediach, na ulicach. Jest wnikliwym obserwatorem i bardzo rzetelnie wyciąga na światło dzienne nasze wady, przywary i czarne strony i jeszcze mocniej je koloryzuje. Wszakże w powieściach Alka Rogozińskiego króluje groteska, przejaskrawienie materiału, komedia.

    “Człowiek to najgorszy gatunek, który łazi po ziemi.”

Może nie śmiałam się do rozpuku, może nie spadałam z krzesła i nie robiłam się czerwona próbując ukryć za szalikiem chichot w tramwaju ale “Jak cię zabić, kochanie?” było przyjemną lekturą, która wypełniła mi czas, a przewracając ostatnią stronę żałowałam, że to już koniec. Zachęcam do zagłębienia się w zagmatwaną historię Darka i Kasi. Poprawa humoru gwarantowana!

Wszystkie cytaty pochodzą z książki.
Tytuł: Jak cię zabić, kochanie?
Autor: Alek Rogoziński
Wydawnictwo: Filia Mroczna Strona
Liczba stron: 336
Data wydania: 2 czerwca 2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz