niedziela, 3 września 2017

Zdumiewający powrót Nory Wells - Virginia Macgregor


Matka to najważniejsza osoba w życiu każdego młodego człowieka. Bezpieczeństwo, miłość, troska. Gdy jednak matka nagle znika pozostaje pustka, niepewność, wyrzuty sumienia. Czy to przeze mnie? Czy dlatego, że mnie nie kochała? Czy coś zrobiłem źle? Dlaczego mama odeszła?

    Nora Wells sześć lat temu opuściła swoje dwie córki Ellę i Willę i męża zostawiając tylko lakoniczną wiadomość aby jej nie szukać. Starsza z nich nigdy nie pogodziła się z utratą matki. Ze wszystkich sił starała się ją odnaleźć. Jednak życie biegnie dalej. Do ich domu wprowadza się przyjaciółka matki Fay i bierze na siebie wychowanie córek. Lata mijają, aż w progu domu pojawia się Nora wywracając życie mieszkańców do góry nogami. Dlaczego wróciła? Dlaczego właśnie teraz? I najważniejsze, dlaczego w ogóle odeszła?
    Fabuła podzielona jest na sześć części, każda z nich to kolejny dzień, który rozgrywa się po powrocie Nory do domu. Narracja poprowadzona z perspektywy wszystkich bohaterów w tym psa małej Willi pozwala nam obserwować rozwój sytuacji, doświadczać ich emocji. Wraz z rozwojem fabuły kawałek po kawałku odkrywamy tajemnicę Nory i historię jej rodziny od momentu jej odejścia. Na jaw wychodzą skrywane tajemnice, dawne żale i urazy ale też uczucia, które nigdy nie zostały wyjawione.

    “‘Musisz uważać, czego sobie życzysz - czy nie tak mawiają ludzie? Nigdy nie rozumiała, dlaczego powinna uważać, jeśli życzy sobie czegoś miłego, na przykład powrotu mamy. Ale teraz to wie: życzenia powinny być obwarowane ostrzeżeniami. Albo jeszcze lepiej - powinny być w ogóle zakazane.”

    Nie potrafię sobie wyobrazić, gdyby obok mnie zabrakło nagle mojej mamy. Gdyby bez wyraźnego powodu zniknęła z mojego życia nie zostawiając żadnej wiadomości, żadnego znaku, że może gdzieś tam jest i żyje. Tym bardziej nie jestem w stanie wyobrazić sobie tego, co działo się w głowie Elli, gdy zobaczyła swoją matkę na progu domu. Radość, szczęście, frustracja, złość, niepewność, zdrada. Cały wachlarz emocji i jedno proste pytanie. Dlaczego?
Nora. To wokół niej działo się całe życie Adama i Fay. To ona była magnesem, który ich spajał. Chodząca własnymi drogami, artystyczna dusza, która zawsze musiała czuć całą sobą, że żyje. Myślała, że od tak w każdej chwili będzie mogła wrócić, że nic się nie zmieniło. Gdy tylko przekroczy próg swojego domu dziewczynki rzucą się jej na szyję, a ona na spokojnie wytłumaczy dlaczego musiała odejść. Otóż nie. Nie można od tak po prostu porzucać swojej rodziny i myśleć, że po powrocie nic się nie zmieniło. Teraz Nora znowu jest w centrum uwagi ale nie takiej jakiej oczekiwała.

“Gdy pragniesz, by ktoś się zmienił, ta zmiana może oznaczać, że dla ciebie nie będzie już miejsca w jego życiu.”

    Nie przekonał mnie do siebie Adam. Słaby, zapijaczony i mocno zagubiony człowiek, który boi się własnego cienia i odpowiedzialności jaka na niego spadła po odejściu Nory. Zapewne gdyby nie Fay, jego rodzina już dawno by się rozpadła. To ona stawia wszystko z powrotem na nogi, wychowuje kilkumiesięczną Willę, stara się aby Adam stał się wzorem i przykładem dla swoich córek. Jednak gdy Nora wraca do domu jego bezpieczny świat znowu zaczyna się sypać, a Adam dostaje ataków paniki. Każdy z bohaterów musi pogodzić się z faktem, że Nora wróciła. Co zrobi Ella, która od lat gromadziła wszystkie pamiątki związane ze swoją mamą? Teraz czuje się przez nią zdradzona i jeszcze bardziej osamotniona. Czy przebaczy Norze za to, że opuściła ją sześć lat temu? Co zrobi Fay? Poświęciła tej rodzinie tyle lat swojego życia, mała Willa uważa ją za matkę. Czy teraz odejdzie, aby zrobić miejsce Norze?
    “Zdumiewający powrót Nory Wells” sprawił, że momentami płakałam jak bóbr. Zdarza mi się to bardzo rzadko, więc tym bardziej jestem zaskoczona jak bardzo podziałała na mnie jej treść. Virginia Macgregor bez patosu i wielkich słów opisuje emocje, które kotłują się w głowach bohaterów. Powieść mocno wciąga i naprawdę ciężko się od niej oderwać.
    Chociaż nie przekonał mnie powód ucieczki Nory to jako całość powieść uważam za niezwykle dopracowaną i przesyconą emocjami. Na pewno skłania do refleksji i zastanowienia się nad swoimi relacjami z bliskimi. Tytuł: Zdumiewający powrót Nory Wells
Autor: Virginia Macgregor
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tłumacz: Agnieszka Myśliwy
Liczba stron: 496
Data wydania: 9 lutego 2017

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz