czwartek, 22 lutego 2018

Pokojówka miliardera - Marie Benedict


   Chcąc ratować rodzinę z finansowych kłopotów Clare wyjeżdża do Pittsburgha. Planuje dostać jakąkolwiek pracę, jednak zrządzenie losu sprawia, że zostaje wzięta za inną Clare, kandydatkę do roli prywatnej pokojówki pani Carneige. Dziewczyna widzi w tym swoją szansę, tylko czy da radę w pracy, której nigdy wcześniej nie wykonywała? W domu elity, bogatych ludzi i wystawnych bali? Jednak Clare jest ambitna. Za wszelką cenę postanawia stać się niezastąpiona. Najstarszy syn, Andrew Carneige widząc potencjał tkwiący w nowej pokojówce zaczyna uczyć ją podstaw przedsiębiorczości. Między nim, a dziewczyną rodzi się uczucie. Czy Clare przyzna się do oszustwa? Czy poświęci swoje szczęście? W końcu, czy Andrew Carneige, bystry i przystojny milioner odrzuci konwenanse, bogactwa dla miłości?

    “Co można powiedzieć o społeczeństwie, w którym najlepszym, na co mogła liczyć nisko urodzona wykształcona dziewczyna była służba?”

    Na początku warto wspomnieć, że postać Andrew Carneige’a istniała naprawdę. Urodził się w Szkocji skąd wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Po latach dzięki swojemu zmysłowi inwestycyjnemu stał się najbogatszym człowiekiem na świecie. Autorka analizując jego życie pozwoliła sobie wpleść w jego historię postać Clare Kelley, która nauczyła magnata, że pieniądze nie zawsze są najważniejsze.
    Marie Benedict w swojej powieści przedstawia nam obraz amerykańskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku. Nierówności społeczne, potężna rewolucja przemysłowa, zwykli ludzie nie mają dostępu do wiedzy, ponieważ w miastach brakuje nie tylko placówek naukowy ale również bibliotek. Autorka przedstawia nam trudne losy jej przodków, a tym samym samej Clare. Irlandię w tym czasie nawiedziła zaraza, która zniszczyła plony, a tym samym zmusiła setki tysięcy rodzin do emigracji z ich rodzinnych plantacji do, i tak już przeludnionych dużych miast Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. Nie wszyscy mogli sobie pozwolić na bilet za ocean. Aby wspomóc swoją rodzinę Clare zostawia za sobą wszystkich swoich krewnych. To z jej perspektywy poznajemy jej dalsze losy w Ameryce, w domu Carneige jak również ciężkie życie imigrantów z Irlandii. 
    Postawa Clare jest godna podziwu. Nie poddała się, walczyła o lepsze życie dla swojej rodziny. Boleśnie przeżywa rozstanie z nimi. Inteligentna, chociaż niewykształcona dziewczyna od razu przypadła do gustu pani domu. Możliwe, że ta w młodej pokojówce widziała siebie kilkadziesiąt lat temu, gdy ciężko pracowała na obecny status swojej rodziny. 

    “Podczas krótkiego spaceru z powozu do domu pani Seeley widziałam brud, jakiego nie spodziewałam się tu nigdy zobaczyć. Z wysokich kominów wznosiły się w górę czarne chmury. Pełne smoły powietrze brudziło pyłem budynki, na których murach, niczym duchy, odcinały się białe kontury afiszy. Czemu nikt mi nie powiedział, że industrializacja przypomina biblijne piekło?”

    Zakończenie odrobinę mnie rozczarowało. Ci, którzy liczyli na gorący romans między Andrew, a jego pokojówką poczują się zawiedzeni. Jak dla mnie zabrakło odrobiny czułości między bohaterami ale z drugiej strony jestem wdzięczna autorce za zbytnie nie egzaltowanie emocjami. Miałam również nadzieję na prawdziwą przemianę człowieka ogarniętego ciągłym pragnieniem wzbogacenia się i poczucia prawdziwej przynależności do amerykańskiej elity, który pragnie udowodnić, że rodząc się w biedzie ciężką pracą można osiągnąć sukces. Niekoniecznie legalnie i niekoniecznie przejmując się sytuacją materialną pracowników swoich firm. Nie do końca potrafię uwierzyć w tą szybką, praktycznie kilkustronicową transformację.
    “Pokojówka milionera” to bardzo przyjemna i wartościowa lektura o odpowiedzialności, przywiązaniu do rodziny. Jest to również powieść o przekraczaniu barier, kobiecej sile i determinacji. Potencjał na świetną historię był ale wydaje się, że nie został do końca wykorzystany. Mimo wszystko polecam ze względu na tło wydarzeń i postać głównej bohaterki. Jak skończyła się cała historia? Czy potężny miliarder posłuchał zwykłej pokojówki? Cóż, to już musicie sprawdzić sami.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak.

Wszystkie cytaty pochodzą z książki.
Tytuł: Pokojówka miliardera
Autor: Marie Benedict
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Tłumacz: Natalia Mętrak-Ruda
Liczba stron: 365
Data wydania: 29 stycznia 2018

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz