czwartek, 29 września 2016

Rewers - Praca zbiorowaRewers - zawiera treści uzupełniające lub też jest po prostu "plecami" danego przedmiotu w przeciwieństwie do awersu, który jest tą ważniejszą stroną*. Często mówi się, że rewers to ta tajemnicza, ukryta część…

Muszę przyznać, czekałam na tą książkę od momentu jak tylko pojawiła się jej zapowiedź w internecie. Praca zbiorowa jedenastu, bardzo znanych pisarzy kryminałów: Remigiusz Mróz, Marcin Wroński, Ryszard Ćwirlej, Joanna Opiat-Bojarska, Wojciech Chmielarz, Joanna Jodełka czy tegoroczny debiutant Robert Małecki (autor dzisiejszej premiery “Najgorsze dopiero nadejdzie”). Już same ich nazwiska wywołują ciarki na mojej skórze, nie mówiąc o smakowitej, rzucającej się w oczy okładce. Pisarze przedstawiają w swoich opowiadaniach jedenaście różnych historii opisujących tą mroczną, niezauważalną stronę swoich miast. Wrocław, Poznań, Toruń, Piła. To tylko niektóre z nich, a łączy je tylko jedno: zbrodnia…

Jest kilka opowiadań, które rzuciły mnie na kolana. Mówię tu oczywiście o “Babci Wiśniewskiej” Wojciecha Chmielarza. Zaskoczył mnie bardzo oryginalną ale jakże prawdziwą i wzruszającą historią, godną laureata Nagrody Wielkiego Kalibru. Powiem szczerze, iż zraziłam się trochę do jego twórczości po słabym “Podpalaczu” czyli pierwszym tomie o komisarzu Mortce. Wygląda na to, że muszę zrobić rachunek sumienia i do niego wrócić. Małgorzata Sobieszczańska to autorka, która błysnęła książką “Z ostatniej chwili” na zeszłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Jej opowiadanie jest chyba jednym z nielicznych, które wywołały uśmiech na mojej twarzy. Nie mogę tu nie wspomnieć opowiadania Joanny Opiat-Bojarskiej. Napisać o nim, że zasiał w moim sercu niepokój, to nie napisać nic.
Kogo mi zabrakło? Zdecydowanie Mariusza Czubaja. Jego cięty humor i klimat w stylu ‘Dirty Harry’ mógłby z powodzeniem zdetronizować niektóre słabsze opowiadania np. Remigiusza Mroza czy Gai Grzegorzewskiej. Spodziewałam się czegoś więcej po tak znanych autorach. Katarzyna Bonda - królowa polskiego kryminału. Jednak jej nieobecność jest wybaczona przez dostarczenie nam “Lampionów” oraz Olga Rudnicka czy Alek Rogoziński. Kolejni młodzi, ambitni pisarze, których twórczość, mimo zamiłowania do krwawych morderstw, bawi do łez.
“Rewers” polecam każdemu, kto nie miał jeszcze styczności z naszą elitą pisarską. Jestem pewna, że każdy wybierze coś dla siebie. Dla tych, którzy znają i doceniają… cóż, sami wiecie, jak zakończenia potrafią zaskakiwać.
Każde miasto ma swój rewers.

Pamiątka po Poznańskim Festiwalu Kryminału w Poznaniu:)


Tytuł: Rewers
Autor: Praca zbiorowa
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Liczba stron: 540
Data wydania: 28 września 2016r.

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Awers_i_rewers

1 komentarz:

  1. Chętnie sięgną po tą książkę którą tak zachęcająco polecasz
    Alicja z Krainy Czarów

    OdpowiedzUsuń